29 септември, 2009

Darik и 24 часа пак търсят Най-добрият град за живеене в България... аз отдавна знам верния отговор, а ТИ?



Русе e град в Северна България, разположен на границата с Румъния. Той е пети по население в страната. Градът е най-голямото българско пристанище на река Дунав и един от икономическите центрове в Северна България. Мост над Дунав го свързва с румънския град Гюргево и е най-краткия път до румънската столица Букурещ.


Русе е град с 23-вековна история, която започва с изграждането на тракийско селище, наследник на което през римско време става крепостта Сексагинта Приста. Благодарение на географското си положение бързо се превръща във важен пристанищен и търговски център. От тук през вековете са минавали основните пътища от Азия към Европа.

Освен с географското си положение Русе е известен и със своята изключителна архитектура, съчетала различни стилове – барок, рококо, сецесион. Този облик на града се дължи на факта, че след Освобождението на България Русе е най-развитият град в страната и в него живеят едни от най-заможните хора. Затова и тук са създадени първата банка (”Гирдап”), първата печатница и първото застрахователно дружество у нас – „България”. В Русе се е състояла и първата кинопрожекция. От тук започва и първата жп линия в страната. В града се намира и най-високата телевизионна кула – 204 м.

В Русе е роден нобеловият лауреат Елиас Канети. Градът се свързва още с имената на Веселин Топалов и Нешка Робева.

Населението на града е около 167 000 души.

Брой указателни табели по улиците и спирките - 7 т.

Над 700 общо са указателните табели в Русе. Всички те бяха подменени от началото на годината след проведен конкурс и възлагането на обществена поръчка.

Всички табели указващи улиците, квартали и посоките към по-важните места в града (като Община, Областна управа, полиция, болници, културни институти, автогари, гари, пристанища и др.) са двуезични, като изписването им е съобразено със закона за транслитерация.

Като указателни табели могат да се считат и плочите, поставени на около 50 сгради и паметници на културата, които вече притежават знака за европейско наследство.

Инвестиции в инфраструктурни проекти - 6 т.

През 2009 г. в областта на инфраструктурата на културата бе разработен комплексен проект за ремонт и реконструкция на Русенска художествена галерия, Регионална библиотека „Любен Каравелов” и Пантеона на Възрожденците. Проектната стойност е в размер на 6 млн.лв. Предстои реализацията на проекта по ОП ”Регионално развитие”. За окончателното завършване на Доходното здание е възложено изработване на проект за интериорно оформление на актовата зала и инвестиционен проект за довършване на сградата.

Напредък отчитаме и в подобряване на инфраструктурата за развитие на спорта. Разработени са проекти за реконструкция и модернизация на общинската спортна база. Депозиран е проект за градския стадион в ДАМС. Разработва се проект за СК „Дунав” и проект за две нови спортни площадки в Русе.

Предприети са мерки и дейности, свързани с ремонт и реконструкция на улици и тротоари в населените места на Община Русе. Общият размер на усвоените средства е 4 728 000 лева, като от тях 4 078 000 лева са за града, а останалите - за населените места в Общината. Преасфалтирани са основни входно-изходни пътни артерии и бул.”България”. Разработен е инвестиционен проект за ремонт на мост „Сарая”. Завършен е ремонтът на моста над река Русенски Лом по магистралата Русе-София. Пешеходният подлез, свързващ жп гарата с пешеходния подлез на бул.„България” към жк „Дружба”, е завършен.

Разработени са проекти за подобряване на транспортната инфраструктура в Еврорегион Русе - Гюргево. С проекта „Подобряване на свързващата транспортна инфраструктура в Еврорегион Русе – Гюргево” с транспортен коридор № 9 по програма ТГС България - Румъния ще се реконструира булевард „Тутракан” на обща стойност 7 859 392 евро, като за българска страна по проекта ще се реализират 6 834 262 евро.

Вторият проект „Общ транспортен план с информационна платформа на транспортната инфраструктура в Еврорегион Русе – Гюргево” на стойност 643 767 евро, е разработен също по програма ТГС България - Румъния .

Успешно е реализиран проект ”Подобряване достъпа до две важни екологични и исторически забележителности на територията на Еврорегион „Русе – Гюргево” и развиване на съвместна политика за ефективно управление на туристическите ресурси” на стойност 109 620 евро. (Комана – Басарбово).

Екологично състояние на града (зелени площи, качество на въздуха, боклук) - 5 т.

Смело може да се каже, че въпреки усиленото строителство в Русе все още има достатъчно зеленина. Около 5500 декара са зелените площи в града. Той разполага с два големи парка, които са в централната част – Парка на младежта и Парка на възрожденците. В покрайнините на града се намира и парк „Приста”. И трите места са любимо място за отмора на русенци и гостите на града. На няколко километра извън Русе се намира и лесопарка "Липник". С двете си езера той е рай за рибарите, както и за всички русенци, които обичат да прекарват уикендите сред природата. Във всеки квартал има обособени градинки, най-добре обаче се поддържат тези, които са в центъра на града. Много зеленина има и по Кея. Той обаче не се поддържа добре заради спор между Областната управа и Общината кой да го стопанисва. В момента той все още е държавна собственост.

Въпреки че много хора все още свързват Русе с протестите на жителите му срещу обгазяващия ги със серен диоксид завод в Гюргево качеството на въздуха в града е добро. Заводът със секретно производство вече над 15 години не работи. Единствено увеличението на броя на автомобилите в последните години и усилената строителна дейност през летния сезон завишава нивото на прах във въздуха. За сметка на това обаче Русе е доста по-малко замърсен, от страна на различни видове предприятия. През третото тримесечие на тази година са регистрирани значително по-малко превишения на фини прахови частици и серен диоксид, в сравнение с предходните месеци. Това показват данни от доклада за качеството на атмосферния въздух на РИОСВ. На четири места в града, две от които в близост до предприятия, има разположени системи за мониторинг на въздуха, които следят нивото на замърсеност.

Русе няма проблем с отпадъците. Единствено зимата, когато улиците бъдат затрупани със сняг и колите на сметоизвозващата фирма не могат да се движат, могат да бъдат видени препълнени контейнери. Тази година след проведен конкурс бе сменена сметопочистващата фирма. Всички метални контейнери в града бяха сменени. Освен в някои части на крайните квартали, в останалата част на града бяха разположени и контейнери за разделно сметосъбиране.

Удобна администрация (бюрокрация, време за обслужване, любезни служители, достъпност до службите) - 7 т.

По отношение удобството на администрацията в Русе се наблюдава напредък, въпреки че все още има какво да се желае. Общинска администрация работи по проект „Повишаване на капацитета на администрацията”, а Областна администрация по проект за прозрачна и почтена администрация, и двата са финансирани по европейски програми. Като част от последния беше направен анализ, който сочи, че половината от администрациите на различните институции изостават във въвеждането на електронни услуги. Сред слабостите са и липсата на омбудсман в региона, дублирането на услуги, както и това, че не всички са въвели обслужването на едно гише.

За това пък почти 2/3 от администрациите са въвели удължено работно време, имат кутии за сигнали и поддържат обратна връзка със своите клиенти и потребители. В НАП беше въведена електронна система за управление на опашките и на административното обслужване. Предишният областен управител Мария Димова беше разпоредила етажите на областна администрация да се заключват. Новият областен управител Пламен Стоилов обаче премахна тази забрана и сега достъпът на граждани е свободен.

Няма коментари: